Modelowanie 3D

Na potrzeby trójwymiarowych modeli symulacyjnych tworzymy przy pomocy oprogramowania CAD obiekty które nie są dostępne. Stworzone obiekty mogą posiadać rożny poziom szczegółowości w zależności od projektu i oczekiwań zamawiającego.

Modelowanie 3d
Modelowanie 3D


Obiekty tworzone są na podstawie:
- Dokumentacji płaskiej 2D
- Zdjęć lub filmów video

Obiekty maja nadane:
- Wymiary
- Kolory
- Tekstury
- Przeźroczystość

Obiekty mogą być animowane wraz za nadaniem parametrów. 

Modelowanie 3D

Pozwala przewidzieć skutki swoich pomysłów, dzięki możliwości wirtualnego składania części maszyny, które będą ze sobą współpracować. Ponadto, za pomocą projektów 3D, łatwo można przeprowadzić kontrolę kolizji. Wszystkie te czynniki powodują, że produkt końcowy jest dopracowany i działa według założeń – dodać w treści W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, dotyczące szczegółowych i rzeczywistych modeli 3D, tworzymy z niezwykłą precyzją trójwymiarowe modele symulacyjne obiektów. Za pomocą oprogramowania CAD, żaden obiekt nie sprawia nam problemu. Dostosowujemy poziom szczegółowości stosownie do potrzeb. Modele 3D tworzone na podstawie dokumentacji 2D, zdjęć lub filmów video, mogą być animowane wraz za nadaniem parametrów. Z każdym kolejnym rokiem technika coraz bardziej rewolucjonizuje nasze życie, w szczególności technika 3D. Podczas wizualizacji przyszłej pracy danej maszyny w warunkach zbliżonych do rzeczywistych okoliczności przyszłej eksploatacji urządzenia, można zweryfikować skuteczność swojego projektu, jak również go dopracować. Modelowanie 3D udostępnia całkowitą kontrolę nad koncepcją, na każdym etapie przedsięwzięcia, dzięki czemu istnieje możliwość wyeliminowania ukrytych wad, co rzutuje na spektakularny efekt końcowy.

Modelowanie 3D — programy

Oprogramowanie do modelowania 3D pozwala stworzyć cyfrowy projekt obiektu lub powierzchni. Modele 3D mają nadane wymiary, kolory, tekstury lub przezroczystość. Dzięki modelowaniu można sprawdzić czy dany projekt jest wykonalny, weryfikując jego parametry fizyczne. Prezentacja modelów 3D umożliwia zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć koszty, jest to efektywne rozwiązanie stosowane przed produkcją i prezentacją końcowej wersji produktu. Ogromną zaletą projektowania w 3D są łatwo dostępne możliwości formowania powierzchni obiektów, manipulacja nimi oraz pomiary, dzięki temu na każdym etapie szybko można aktualizować projekt. W rysunkach 2D projektant musi mieć wysoko rozwiniętą zdolność widzenia przestrzennego, w modelach 3D istnieje więcej możliwości przedstawienia wielowymiarowego przedmiotu. Wizualizacja poszczególnych detali jest łatwiejsza i jej odwzorowanie jest na wyższym poziomie. Ponadto, potencjalni inwestorzy wykazują większe zainteresowanie podczas prezentacji na modelach przedstawianych w 3D niż w technice 2D.

Modelowanie 3D — możliwości

Trójwymiarowe obiekty są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia. Modele 3D ułatwiają konstrukcję maszyn i urządzeń, projektowanie procesów, sprawdzają się podczas analizy ergonomicznej oraz znajdują zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Program CAD, kryje w sobie wiele możliwości, z których korzystamy w najwyższym stopniu. Z łatwością pozwala wskazać interakcje pomiędzy konkretnymi urządzeniami i produktami. Co więcej, w modelach 3D łatwiej wykryć jakiekolwiek błędy i niedociągnięcia, które mogą rzutować w przyszłości na niepowodzenie podczas tworzenia produktu końcowego. Służy do tego analiza statyczna i dynamiczna. Symulacja działania maszyny w warunkach odwzorowanych na rzeczywistości, ukazuje skuteczność działania maszyny. Skutkuje to odpowiednim wyborem komponentów produktu, tak aby jak najlepiej sprawdziły się podczas eksploatacji. Zaoszczędza się przez to czas jak i pieniądze inwestowane w dane przedsięwzięcie. Przy projektowaniu ograniczać może jedynie wyobraźnia.

Skanowanie laserowe 3D

Skanowanie laserowe 3D jest nowoczesną metodą pomiarową wykorzystującą technologię laserową do skanowania najróżniejszych przedmiotów. Wynikiem skanu laserowego jest chmura punktów, która może zostać potem dowolnie obrobiona generując model, rysunek czy wizualizację.

Point-Cloud - Skanowanie laserowe
Skanowanie laserowe 3D 

W przypadku gdy wymagany jest model 3D bardzo dużego obiektu jak: Hala produkcyjna, magazyn ... Możemy wykorzystać skanowanie laserowe 3D i w utworzonej chmurze punktów stworzyć odpowiedni model symulacyjny.

Korzyści takiego rozwiązania to:
- Krótki czas przygotowania modelu
- Duża dokładność sięgająca kilku milimetrów

W chmurze punktów skanera 3D przygotowujemy model symulacyjny i wstawiamy pozostałe dostępne obiekty 3D wraz z ich wymiarami. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne jeśli brak jakiejkolwiek innej dokumentacji.

Skanowanie laserowe 3D

Typ projektowania, jakim jest skanowanie laserowe 3D, idealnie sprawdza się podczas wizualizacji dużych obiektów, jak np. hala produkcyjna czy magazyn. Model symulacyjny składa się z chmury punktów o niezwykłej dokładności, sięgającej do kilku milimetrów. Charakteryzuje się krótkim czasem przygotowania oraz skupia się na detalach obiektów 3D. W chmurze punktów skanera 3D tworzymy model symulacyjny i dodajemy pozostałe dostępne modele 3D wraz z ich wymiarami. Rozlokowujemy je w modelu z dbałością o każdy szczegół. Rozwiązanie to sprawdza się w momencie, gdy brak jest jakiejkolwiek innej dokumentacji, dotyczącej przedsięwzięcia.

Skanowanie 3D — możliwości

Skanowanie obiektów w technice trójwymiarowej można przeprowadzić na przedmiotach praktycznie każdej wielkości. Od milimetrowych obiektów do dużych przestrzeni, przeprowadzimy skanowanie z dbałością o każdy szczegół. Nie ma znaczenia z jakiego tworzywa są wykonane, jaki mają kolor ani jaki kształt. Podejmiemy się każdego zlecenia, dotyczącego określenia rozmiarów. Dokładna pomiarowość skanerów przydaje się, gdy nie można przeprowadzić mierzenia przedmiotów podstawowymi technikami. Skanowanie 3D to przydatne rozwiązanie podczas tworzenia dokumentacji 3D, przygotowań do kontroli jakości, jak również podczas przygotowywań do modelowania 3D. Wizualizacje są przedstawione na najwyższym poziomie, co sprawia, że cały proces projektowania urządzeń przebiega sprawnie. Szybkie prototypowanie umożliwia wychwycenie potencjalnych błędów w przygotowaniu końcowej wersji produktu, co pozwala zaoszczędzić czas i zminimalizować koszty produkcji.

Pomiar i skanowanie 3D

Przestrzenne skanowanie 3D odbywa się nie tylko na dużych halach, znajduje także zastosowanie przy skanowaniu obiektów artystycznych, przykładowo rzeźb. Po każdym skanowaniu wykonywana jest pełna dokumentacja — jak również przestrzenny model CAD. Szczegółowa analiza porównawcza pozwala na mapowanie wszystkich odchyleń od wzorca projektu. Na tym etapie porównuje się zmierzone obiekty z modelem 3D. Projektowanie trójwymiarowe ułatwia naprawianie jakichkolwiek błędów w koncepcji. Wprowadzenie nowego produktu na rynek jest łatwiejsze przy zastosowaniu pomiarów, skanowania i modelowania 3D. Skanowanie przydaje się również w przypadkach, gdzie firma a chce przebudować urządzenie, jak również zrekonstruować brakujący czy uszkodzony element. Wykonujemy pomiary i skanowanie 3D obiektów niezależnie od ich wielkości lub złożonej geometrii formy. Współpraca z nami opiera się na najwyższych standardach i jakości wykonywanej pracy. Decydując się na skorzystanie z usług Virtuity, klienci otrzymują gwarancję profesjonalizmu oraz atrakcyjnych warunków współpracy. Zapraszamy do kontaktu.

Blog

Motion capture — przechwytywanie ruchu w analizach ergonomicznych

piątek 30th lipiec, 2021


Czy zdarza Ci się rozmyślać o sposobie zwiększania produktywności swojego przedsiębiorstwa? Czy zastanawiasz się nad optymalizacją procesów i wzrostem ich wydajności i efektywności? I w końcu, czy masz pewność, że Twój zespół posiada takie stanowiska pracy, które umożliwiają wykorzystanie potencjału pracowników jak najpełniej? Motion capture — precyzja przepisem na sukces Motion capture, w skrócie mocap,… Czytaj dalej Motion capture — przechwytywanie ruchu w analizach ergonomicznych

Zobacz wszystkie artykuły
Adres

Wolnego 4/8, 40-857 Katowice

Dane kontaktowe

Email: office@virtuity.eu
Email: d.dudlo@virtuity.eu
Telefon: +48 572 959 550
Email: b.siuda@virtuity.eu
Telefon: +48 604 132 451 

Made with Mobirise free creator