Xsens

Xsens

Przechwytywanie ruchu ang. "Motion Capture" to innowacyjna technologia, która znajduje zastosowanie w wielu obszarach, między innymi w zaawansowanych analiz ergonomicznych. Badanie ergonomiczne z wykorzystaniem tej technologii jest szybkie a ryzyko błędów pomiaru nieporównywalnie niższe niż w przypadku tradycyjnych metod. Zestaw Xsens jest w tym obszarze bezkompromisowy i umożliwia przechwycenie ruchu z niebywałą dokładnością co pozwala na jego dalszą precyzyjną analizę.

 


Xsens Sensor Avinda

Xsens Awinda 

Zestaw składa się z 17 czujników rozmieszczonych na wszystkich częściach ciała.

Xsens Awinda 

- Bezprzewodowy 
- Nie krępuje ruchów
- Zasięg do 300 m

Xsens MVN Software

Wraz z zestawem jest dostarczane oprogramowanie w różnych wersjach w zależności od potrzeb użytkownika.

Przechwytywanie ruchu

Przechwytywanie ruchu — ang. Motion Capture, służy do przeprowadzenia analiz ergonomicznych. W Virtuity wykorzystujemy w tym celu zaawansowaną technologię systemu Xsens. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach pomiarowych. Analiza za pomocą Xsens przechwytuje ruch wraz z najdrobniejszymi szczegółami. Analizowanie ruchu staje się niezwykle dokładne.

Przechwytywanie ruchu — Xsens

Zestaw Xsens zawiera 17 czujników, które rozmieszcza się na ciele. Gwarantuje to dokładność pomiarów i możliwość dogłębnej, szczegółowej analizy ergonomicznej. Czujniki znajdują są na głowie, szyi, ramionach, przedramionach, nadgarstkach, dłoniach, miednicy, udach, łydkach oraz stopach. Pakiet Xsens Awinda jest bezprzewodowy i ma zasięg do 300 metrów. Co najważniejsze — jest stworzony tak, aby nie krępować ruchów. Zestaw posiada oprogramowanie, specjalnie stworzone na potrzeby użytkowników. Wiele firm decyduje się na szczegółową analizę ergonomiczną stanowisk pracy, lecz większa część dokonuje jej manualnie, w tradycyjny sposób. Idąc z duchem czasu i rozwojem technologii, rozwiązanie jakim jest przechwytywanie ruchu za pomocą systemu Xsens, jest najlepszym sposobem na poprawę jakości i efektywności pracy.

Przechwytywanie ruchu a ergonomia pracy

Ergonomia pracy polega na dostosowaniu optymalnych warunków pracy na danym stanowisku, uwzględniając możliwości anatomiczne oraz psychofizyczne pracownika. Analizując ergonomię pracy w konkretnym miejscu i funkcji, przechwytywanie ruchu odgrywa ogromną rolę. Pozwala poznać układ najczęściej wykonywanych ruchów człowieka, jego pozycji i obciążenia. Uwzględnia także zdolności pracownika do pracy na danym stanowisku, wliczając w to warunki otoczenia, jak również maszyny z którymi współpracuje. Wyniki ergonomicznej analizy, przeprowadzonej za pomocą programu do przechwytywania ruchu Xsens, ułatwiają odpowiednie przystosowanie narzędzi, maszyn oraz środowiska do pracownika, co przekłada się na jego większą wydajność. Ponadto znacznie ułatwia wdrażanie usprawnień w przemyśle, ponieważ pozwala dostrzec detale dokonywane podczas pracy na danym stanowisku, które są niezauważalne podczas codziennych obowiązków. Jednak, gdy praca wykonywana jest przez wiele godzin, szczegóły te mają istotne znaczenie w kwestii ergonomii. Precyzja systemu Xsens w przechwytywaniu ruchu, umożliwia podjęcie działań w kierunku optymalizacji ergonomicznej postawy, stanowiska czy dostępnych narzędzi.

Przechwytywanie ruchu na stanowisku pracy

Ocena pracy analizowanego stanowiska, wykonana za pomocą programu do przechwytywania ruchu, jest odwzorowaniem rzeczywistości. Podobnie dzieje się podczas prac nad animacjami do gier lub filmów — od lat czujniki ruchu są wykorzystywane przy produkcjach. Największą zaletą wydaje się być skrócony czas produkcji, który zapewnia program do przechwytywania ruchu. Ponadto, cyfrowe postacie ruszają się dokładnie tak, jak aktorzy z czujnikami. Badanie ergonomii na stanowisku pracy odbywa się na tej samej zasadzie. Każdy ruch pracownika jest raportowany. Po podsumowaniu widać co należy poprawić, aby lepiej zorganizować działania oraz jaką osobę wybrać do pracy na analizowanym stanowisku.

Blog

Motion capture — przechwytywanie ruchu w analizach ergonomicznych

piątek 30th lipiec, 2021


Czy zdarza Ci się rozmyślać o sposobie zwiększania produktywności swojego przedsiębiorstwa? Czy zastanawiasz się nad optymalizacją procesów i wzrostem ich wydajności i efektywności? I w końcu, czy masz pewność, że Twój zespół posiada takie stanowiska pracy, które umożliwiają wykorzystanie potencjału pracowników jak najpełniej? Motion capture — precyzja przepisem na sukces Motion capture, w skrócie mocap,… Czytaj dalej Motion capture — przechwytywanie ruchu w analizach ergonomicznych

Adres

Wolnego 4/8, 40-857 Katowice

Dane kontaktowe

Email: office@virtuity.eu
Email: d.dudlo@virtuity.eu
Telefon: +48 572 959 550
Email: b.siuda@virtuity.eu
Telefon: +48 604 132 451 

Mobirise web builder - See it